YILDIRAY GÜRGEN, 1969 yılında Konya Ilgın’da doğdu. 6 Aylıkken Ailesi ile birlikte Avustralya’ya Taşındı ve 22 Yaşına Kadar Yaşamını Burada Sürdürdü.Burada New South Wales Müzik Konservatuarı’nda Müzik Eğitimini Tamamladıktan Sonra Aldığı Batı Müziği Eğitimiyle Genç Yaşta Türkiye’ye Döndü.Almış Olduğu Batı Müziği Eğitimini Anadolu Müziğiyle Harmanlayarak Kendi Müzik Tarzını Yarattı.Kısa Sürede Geniş Kitlelere Ulaşarak Aranjör Olarak Tanındı ve Aranan Aranjörler Arasına Girmeyi Başardı.
Müzikte Bilgisayar Teknolojisini Kullanan İlk Müzisyenler Arasında Yer Alan Gürgen,Bu Alanda Bir Çok Müzisyenin Yetişmesine de Öncülük Sağladı.
Bugüne Kadar Satış Rekorları Kıran Yaklaşık 300 Şarkı Albümünün Aranjörlüğünü Yaptı ve Bu Eserlerden Bazılarının Orkestra Şefliğinide İcra Etti.
2004 Yılında Kendi Şirketi Gen Music’i kurdu.
Gen Music Bünyesinde Kendisi ve Ekibi ile birlikte Bu Güne Kadar Sayısız Şarkı Albümünde Aranjörlüğün yanı sıra Büyük Ses Getiren TV Dizi ve Sinema Film Sektöründeki Dev Projelerde Besteci ve Müzik Yapımcısı Olarak Görev Aldı.